مقالات آموزشی و پرورشی با محوریت آموزش و پرورش

مــدرســـه - مقالات آموزشی و پرورشی
مقالات آموزشی و پروشی

آذر 1395
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

آرشیو

موضوع بندی

 

جمعه 21 آذر‌ماه سال 1393
نزدیک به ده میلیون نفر در ایران بی‌سوادند

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ایران روز پنج‌شنبه، ۲۰ آذر، اعلام کرد که حدود ۹ میلیون و ۸۲۰ هزار بی‌سواد در ایران وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ علی باقرزاده با اعلام این موضوع در شهر بیرجند گفت که هم‌اکنون اولویت سازمان نهضت سوادآموزی، آموزش افراد زیر ۴۹ سال است.

محمد مهدی‌زاده،‌ معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی، روز ۲۲ اردیبهشت سال جاری به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته بود که  سه میلیون و ۴۵۰ هزار تن بی‌سواد زیر ۵۰ سال هستند و شش میلیون و ۳۰۰ هزار بی‌سواد دیگر بالاتر از ۵۰ سال دارند. 

پیش از اعلام آمار ۹ میلیون و ۸۲۰ هزار بی‌سواد در ایران، خبرگزاری دولتی ایرنا در اردیبهشت‌ماه گزارش داده بود که نزدیک به ۱۰ میلیون تن در ایران بی‌سواد مطلق و حدود ۱۱ میلیون تن کم‌سواد هستند.

در همین حال،‌ خبرگزاری کار ایران، ایلنا، در شهریور سال جاری به نقل از رئیس سازمان نهضت سوادآموزی نوشت: بیشترین نرخ بی‌سوادی مربوط به استان‌های مرزی ایران است.

علی باقرزاده درباره دلایل این موضوع گفته بود که «عمده‌ترین دلیل، افت پوشش حداکثری تحصیل و کم‌توجهی به مسائل فرهنگی باشد».

خبرگزاری ایرنا نیز در اردیبهشت سال جاری در گزارشی از چالش های موجود در راه ریشه‌کنی بی‌سوادی در ایران به نکاتی مانند «نبود بانک اطلاعاتی مناسب و کامل از افراد بی‌سواد و کم‌سواد، بی‌تمایلی در میان بی‌سوادان، شناسایی نشدن گروه‌های آموزش‌ناپذیر مانند معلولان ذهنی، پایین بودن انگیزه در میان آموزشیاران و غفلت سازمان نهضت سوادآموزی در این مورد»‌ اشاره کرده بود.

ورود کودکان بازمانده از تحصیل به چرخه بی‌سوادان، تعصبات قومی و ممانعت از تحصیل دختران در برخی شهرها و روستاها نیز از دیگر چالش‌هایی بود که ایرنا در گزارش خود به آنها اشاره کرده بود.

در همین زمینه خبرگزاری ایلنا به نقل از معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در روز ۱۹ آذر خبر داده بود که «امسال ۱۵۶ هزار کودک ایرانی به مدرسه نرفته‌اند».

خبرگزاری ایرنا همچنین به نقل از شیرزاد عبداللهی، روزنامه‌نگار و صاحب‌نظر در مسائل آموزش و پرورش، «مشکل‌های آماری» را یکی از چالش‌های پیش روی سازمان نهضت سوادآموزی دانست.

به گفته آقای عبداللهی، آمارهای نهضت سوادآموزی از تعداد کم‌سوادان و بی‌سوادان و همچنین تعداد کسانی که توسط نهضت باسواد شده‌اند «قابل اتکا نیست».

او گفت: «گاهی در روستایی که برای مثال ۱۰۰ نفر جمعیت دارد آمار افرادی که باسواد شده‌اند ۱۵۰ نفر است. حتی ممکن است این آمار دو بار ثبت شده باشد.»

در این میان، روزنامه اعتماد، روز ۱۹ تیر سال جاری در گزارشی از مبارزه با بی‌سوادی در ایران نوشت: «بررسی‌ آمارهای رسمی از نرخ بی‌سوادی طی سال‌های گذشته نشان می‌دهد با گذشت ۳۵ سال از تشکیل سازمان نهضت سوادآموزی، ایران در جایگاه مناسبی از نظر سوادآموزی قرار ندارد.»

به نوشته این روزنامه،‌ ایران «بر اساس آمارهای یونسکو، در میان ۱۶۴ کشور جهان در رتبه هشتاد و ششم سوادآموزی» قرار دارد.

اعتماد از نگرانی دولت حسن روحانی از وجود حدود ۱۰ میلیون بی‌سواد خبر داده و به نقل از اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، نوشته بود: «دولت نمی‌تواند نسبت به جمعیت بی‌سواد کشور بی‌تفاوت باشد و برای ریشه‌کنی بی‌سوادی از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.»


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری

Powered by BlogSky.com

کپی از مطالب این سایت با ذکر منبع و نویسنده بلامانع است
عنـــاوین آخـــرین یـادداشـــت ها

به وبلاگ مدرسه خوش آمدید! دبیر هستم و در یکی از دبیرستانهای استان تهران تدریس می کنم. هدف از ایجاد این وبلاگ نوشتن و گردآوری مطالبی با محوریت آموزش و پرورش برای آگاهی بخشی به معلمان عزیز و اولیاء دانش آموزان است. مطالب این وبلاگ از منابع مختلف تهیه شده و برخی از مقالات هم توسط مدیر وبلاگ نوشته میشود. امیدوارم در صورت استفاده از منابع دیگران بتوانیم رسم امانت داری و اخلاق مداری را رعایت کنیم.

. ..